Ett barn som tidigt lär sig kopplingen mellan bokstav och språkljud får bättre förutsättningar att lära sig läsa. Att kunna läsa är en förmåga som består av olika delar. Man brukar säga att de är avkodning (kunna koppla ihop bokstav med språkljud och få det till ord), läsförståelse (kunna förstå och dra slutsatser utifrån innehållet i en text) och motivation (att ha en positiv attityd till läsning). Var och en av delarna behövs för att kunna utvecklas till en fullfjädrad läsare och var och en av dem går att påverka och stärka sig.
Här har logopedenSusanna Cabander tagit fram ett betydelsefullt redskap i läsinlärningen som är baserat på aktuell forskning kring läs- och skrivinlärning. På ett enkelt och lättsamt sätt kan barnet koppla ihop bokstav med språkljudet med hjälp av en tillhörande ljudmodul där man får höra hur bokstavsljudet låter genom att trycka på knappen till varje bokstav och till varje bokstavsljud finns det en färgglad illustration som med visuella ledtrådar synliggör hur ljudet ”ser ur” och på så sätt blir det lättare för barnet att förstå hur bokstaven ska uttalas samtidigt som det även blir lättare att komma ihåg.
Via sidan Hur låter bokstaven kan ni läsa mer om böckerna och logopeden Susanna Cabander berättar mer hur barn kan lära sig läsa.
”Hur låter bokstaven” är en lustfylld och pedagogisk ABC-bok som låter dig få höra hur bokstavsljuden låter genom att trycka på knappen till varje bokstav. Genom att hänga med och samtidigt titta på de färgglada bilderna får man ta del av visuella ledtrådar som visar hur ljudet ”ser ut” och på så sätt blir det lättare för barnet att förstå hur de ska uttalas och på så sätt tränar barnet på sambandet mellan bokstav och språkljudet något som boken ”Hur låter bokstaven” hjälper till med.
Som hjälp i boken finns inspelat tal till varje bokstav. Barnet kan trycka på knapparna som hör till varje bokstav medan ni läser tillsammans, till exempel ”/d/ låter bokstaven ”D” som dropparna från Disas dusch /d-d-d/”.
Att lära sig bokstavsljuden är grunden i att lära sig läsa.
I den pedagogiska och underhållande övningsboken ”Hur låter bokstaven?: aktivitetsbok med klistermärken” finns massa övningar som stärker barnets kunskap om hur bokstäverna hänger ihop med språkljuden och stimulerar tidig lästräning på ett lustfyllt, kreativt och pedagogiskt sätt.
Här får barnet möjligheten att lära sig känna igen och använda våra vanligaste bokstavsljud, läsa och stava enkla ord och finna ord som rimmar, något som är bra för språkljuds träningen och tillsammans med tillhörande klistermärken finns möjligheten att ha roligt samtidigt som barnet lär sig läsinlärning.
Boken bygger vidare på den populära ABC-boken ”Hur låter bokstaven” och är framtagen utifrån aktuell läsforskning. Just den här boken passar från fem år.
Boken ”Hur låter bokstaven” till Förskolebarnens Litteraturspel 2021.
Jag vill även rekommendera möjligheten att skapa en lekfull och lärorik upplevelse med alfabetets bokstäver genom de magnetiska bokstäverna från Clicko!
Här finns möjligheten att kombinera lärande med lek – med en värld av möjligheter väntar!